Medijiem

preses

Relīzes

 2017. gada 8. septembrī

Latvijas folkloras kopu skolotāji tiekas Vasaras skolā 2017 Otaņķos

No 2017. gada 22. augusta līdz 24. augustam Rīgas, Vidzemes, Latgales un Sēlijas folkloras skolotāji, kā arī bērnu un jauniešu folkloras kopu vadītāji tiksies Vasaras skolā 2017 Līvānos, lai apgūtu  prasmes pie vadošajiem Latvijas skolotājiem un māksliniekiem nemateriālā kultūras mantojuma jomā. Dalībnieki apgūs arī folkloras kopu programmas repertuāru un uzdevumus, kas ir paredzēti 2017./2018. mācību gadā.

 Zemgales un Kurzemes skolotāji un folkloras kopu vadītāji tiksies Vasaras skolā 2017 no šā gada 8. septembra līdz 10. septembrim Otaņķos. Līdz š. g. 4. septembrim vēl var pieteikt dalību vasaras skolā, sūtot pieteikumu uz e-pasta adresi mara.mellena@visc.gov.lv.

 “Vasaras skola ir kļuvusi par spēcīgu platformu folkloras kopu skolotāju un vadītāju profesionālo kompetenču pilnveidei, pieredzes apmaiņai un savstarpējai sadarbībai. Tā stiprina nemateriālā kultūras mantojuma pārmantošanu un iedzīvināšanu šodienas dzīvē. Vienlaikus vasaras skola ir svarīgs notikums, gatavojoties nemateriālā kultūras mantojuma apgūšanas programmas “Pulkā eimu, pulkā teku” (PEPT) īstenošanai nākamajā mācību gadā, kā arī bērnu un jauniešu Dziesmu un deju svētkiem,” norāda PEPT projekta vadītāja Māra Mellēna.

PEPT galvenais uzdevums ir aktualizēt paaudzēs krātā mantojuma – īpaši nemateriālais kultūras mantojuma: prasmju, iemaņu, stāstu, dziesmu, melodiju, deju, ēdienu recepšu un dzīves gudrību pielietojuma iespējas šodien, šeit un tagad katram no mums, atbildīgi saglabāt un attīstīt, nododot tālāk. Šogad virstēmas Zinu, zinu tēva sētu ietvarā pievērsīsimies precību un kāzu ieražām, jo katras mājvietas pamatā ir ģimene, bet tās aizsākums rodams kāzu godos. Atbilstoši dalībnieku vecumam būs gan putnu kāzas, gan circeņa un blusas vedības, caunes meitas un lūša dēla derības.

Vasaras skolas programmā Līvānos ir paredzēta kokles un ritmu nodarbība ar koklētāju Laimu Jansoni, dziedāšanas nodarbības ar dziedātāju Zani Šmiti, muzicēšanas nodarbība ar folkloras kopas “Kokle” vadītāju Dinu Liepu un folkloras kopu “Ceiruleits”, stāstītprasmju attīstīšana ar “Pulkā eimu, pulkā teku” projekta vadītāju un režisori Māru Mellēnu, rotaļu nodarbības ar tradicionālās dejas pedagoģi Daci Circeni, kā arī vakarēšanas ar dziesmām, stāstiem un dančiem un latgaliešu kāzu tradīciju iepazīšana ar Annu Kārkli. 

Otaņķos savukārt satiksim Otaņķu etnogrāfisko ansambli ar savu kāzu tradīciju pūru un suitu kāzu tradīciju mantinieci un brīnišķīgu iedzīvinātāju un pedagogu – Lidiju Jansoni no Basiem.

Vasaras skolu 2017 organizē kultūras biedrība Aprika sadarbībā ar Valsts Izglītības satura centru (VISC), Līvānu Bērnu un jauniešu centru un Otaņķu tautas namu. Projektu atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds.

Norises vietas: Līvānos – Līvānu multifunkcionālajā jaunatnes iniciatīvas centrs “Kvartāls”, Otaņķos  Otaņķu tautas nams.

Papildu informācija:

Māra Mellēna, projekta vadītāja, mob. 26522141, mara.mellena@visc.gov.lv.

Publicitātes

Foto

Title

5. un 6. maijā notiks Bērnu un jauniešu folkloras svētki Vecpiebalgas novadā

Informācija medijiem, 2017. gada 2. maijā

2017. gada 5. un 6. maijā aicinām uz Bērnu un jauniešu folkloras svētkiem Pulkā eimu, pulkā teku 2017 (PEPT) Vecpiebalgas novadā. Šogad jau 33. reizi PEPT Nacionālajā sarīkojumā satiksies bērnu un jauniešu folkloras kopas no visas Latvijas. Aicinām ikvienu interesentu iepazīt Latvijas nemateriālā kultūras mantojuma bagātību, baudot daudzveidīgu koncertu programmu. Ieeja bez maksas.

PEPT ikgadēji ir veltīts konkrētai tēmai, kuru dalībnieki padziļināti pēta vietējo tradīciju kontekstā. 2017. gada tēma ir “Zinu, zinu tēva sētu”. Dalībnieki visa mācību gada garumā ir arī piedalījušies reģionālajos sarīkojumos, mācījušies dziesmas, dejas un rotaļas. Nacionālajā sarīkojumā bērniem un jauniešiem ir iespēja dalīties mācību procesā apgūtajā pieredzē. Līdz ar to svētku programma dalībniekiem piedāvās arī ļoti daudzveidīgas kopsadarbības formas, piemēram: muzicēšanu, rotaļas, spēles, dejas, koncertus, priekšnesumus, interaktīvas darbnīcas Dzērbenē, Taurenē, Vecpiebalgā un tuvākajā apkārtnē.

Svētku atklāšanas koncerts notiks piektdien, 5. maijā, plkst. 11.00 Vecpiebalgā, Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja Vecpiebalgas  filiālē “Vēveri”. Koncertā piedalīsies PEPT 2017. gada labākās folkloras kopas un individuālie izpildītāji. Plkst. 15.00 “Vēveros” pie vējdzirnavām notiks dalībnieku koncerts, kas ietver folkloras kopu individuālās programmas. Savukārt plkst. 18.00 vienlaicīgi trīs vietās notiks PEPT 2017 folkloras konkursu uzvarētāju koncerti – Dzērbenes baznīcā, Vecpiebalgas baznīcā, Taurenes kultūras namā. Sestdien, 6. maijā, svētkus noslēgs Novadu koncerts Dzērbenes Augstajā kalnā. Koncerta sākums plkst. 11.00.

6. maijā Dzērbenes pilī notiks Cimdu diena, kas ir iekļauta PEPT 2017 Nacionālā sarīkojuma programmā un tiek veltīta novadnieces Cimdu Jettes (Jettes Užānes) piemiņai. Meistare tajos ieadījusi savus vērojumus dabā, pārdomas par cilvēka mūžu un savu attieksmi pret notikumiem. No plkst. 9.00 būs atvērta izstāde un notiks radošā Cimdu rakstu darbnīca bērniem. No plkst. 15.00 – tikšanās ar viesiem, jautrās adīšanas sacensības, konkursa „Rakstu raksti!” uzvarētāju paziņošana.

Pulkā eimu, pulkā teku ir nemateriālā kultūras mantojuma apgūšanas programma, kuras galvenais uzdevums ir aktualizēt paaudzēs krātā mantojuma – īpaši nemateriālais kultūras mantojuma: prasmju, iemaņu, stāstu, dziesmu, melodiju, deju, ēdienu recepšu un dzīves gudrību pielietojuma iespējas šodien, šeit un tagad katram no mums, atbildīgi saglabāt un attīstīt, nododot tālāk. Nemateriālais kultūras mantojums tiek apgūts dažādos folkloras žanros: bērni un jaunieši mācās dziesmas, dejas un rotaļas, šogad īpaši pievēršoties Vidzemes tradīcijām, jo Nacionālais sarīkojums notiek Vecpiebalgas novadā. Tas ir plaši pazīstams ar savām amatniecības tradīcijām, īpaši vilnas un linu apstrādes jomā, dažādām aušanas, ratiņu dreijāšanas iemaņām, ēku būvniecības un tirgošanās prasmēm.

PEPT Nacionālo sarīkojumu organizē Valsts Izglītības satura centrs (VISC) sadarbībā ar kultūras biedrību APRIKA. Vairāk: www.facebook.com/PEPTlv.

Atbalstītāji: Valsts kultūrkapitāla fonds, Vecpiebalgas novada pašvaldība, Latvijas Etnogrāfiskais   brīvdabas muzejs

Papildu informācija: Māra Mellēna, projekta vadītāja, mob. 26522141, mara.mellena@visc.gov.lv

____________________________

Pulkā eimu, pulkā teku 2017

Bērnu un jauniešu folkloras svētki

PROGRAMMA

5. maijs, piektdiena

11.00. Svētku atklāšana. PEPT 2017 labāko folkloras kopu un individuālo izpildītāju koncerts un festivāla dalībnieku rotaļu programma. Norises vieta: Vecpiebalga, Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja filiāle “Vēveri”, pagalms pie lielā šķūņa.

12.00 – 17.30.  Radoša Interaktīvā taka “Zinu, zinu, tēva sētu” folkloras kopu dalībniekiem, dažādas meistardarbnīcas. Norises vieta: Norises vieta: Vecpiebalga, Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja filiāle “Vēveri”.

15.00 – 17.00. Dalībnieku koncerts, folkloras kopu individuālās programmas. Norises vieta: Norises vieta: Vecpiebalga, Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja filiāle “Vēveri”, pie vējdzirnavām.

18.00. PEPT 2017 folkloras konkursu uzvarētāju koncerts. Norises vietas: Dzērbenes baznīca, Vecpiebalgas baznīca, Taurenes kultūras nams.

20.00 – 21.30. Danči. Norises vieta: Taurenes estrāde.

20.30 – 22.00. Stāstu laiks. Norises vieta: Taurenes kultūras nams.

6. maijs, sestdiena

No 9.00.  Cimdu diena dzērbenietes Jettes Užānes piemiņai, Vecpiebalgas novada amatnieku darbu izstāde. Norises vieta: Dzērbenes pils

 10.00 – 10.50. Muzikantu saspēle un radošās darbnīcas. Norises vieta: Dzērbenes Augstais kalns.

11.00 – 13.30. Novadu koncerts. Norises vieta: Dzērbenes Augstais kalns. 

13.30 – 14.00. Svētku NOSLĒGUMS. Norises vieta: Dzērbenes Augstais kalns.

* Programmā ir iespējamas izmaiņas. Sekojiet līdzi aktuālajai informācijai www.visc.lv un PEPT sociālā medija Facebook.com profilā.

** Nelabvēlīgu laika apstākļu gadījumā programmā iespējamas izmaiņas.

 

 

PEPT

Akreditācija